Randevü Al

randevu-al-4

İslami Hacamat Nedir

Peygamber Efendimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem) Hadis-i Şerif'de "Mirac'dan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam. Ey Muhammed (Sallallahü aleyhi ve sellem)! devamını oku

umraniye-hacamat-1

Ameller niyetlere göre değer kazanır. Sünnete uymak niyetiyle ve bize emanet olan vücudumuzun sağlığına kavuşması için yaptırdığımız hacamat bir ibadet değeri taşır. Çünkü ibadetlerimizi ve diğer görevlerimizi ancak sağlıklı bir bedenle tam olarak yerine getirebiliriz.

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem)’in yaptığı ve yapılmasını tavsiye ettiği işlerin şüphesiz bir anlamı ve hikmeti vardır.Mirac gecesinde yanından geçtiği bir melek grubunun Peygamberimize: "ümmetine hacamatı emret!" diye söylediğini Abdullah b. Abbâs (r.a) rivayet etmektedir.  (Ali Nâsıf,et-Tâc, III, 203)Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm'a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır.  (Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3)

'Sizin tedavi olmak için baş vuracağınız en iyi çare hacamattır''

Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) ihramlı iken hacamat yaptırmıştır.  (Buhârî, Savm, 22; Müslim, Hac 87, 88; Ebû Dâvûd Menâsik 35)

İhramlı iken saç kestirmemek şartıyla hacamatın caiz olduğu hususunda âlimler arasında görüş birliği vardır.

Aynı şekilde Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) oruçlu iken de hacamat yaptırmıştır.
Ebu Kesbe el-Enmari radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam basindan ve iki omuzu arasindan hacamat olmustur.
(Buhârî, Tıb II; Ebû Davûd, Siyâm 29)

Nâfi (r.a)'den rivayet edildiğine göre İbn Ömer (r.a) (Kendisine): Nâfi, kan (fazlalaşmak suretiyle) beni yedi. Bunun için sen bana bir hacamatçı getir ve genç bir hacamatçı seç. Ne yaşlı ne de çocuk hacamatçı seçme demiştir.

''Hararet basınca kan aldırmak suretiyle yardım isteyin Sakın hararetten dolayı kan birinizin beynine hucum etmesin ki oldurur''
Nâfi der ki; İbn Ömer (r.a) şöyle dedi: Ben, Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem)'den şu buyruğu işittim: "Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır.

Hz. Cabir radiyallahu anh anlatýyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir keresinde) atindan bir hurma kutugu uzerine dusmus ve ayagi cikmisti.”
Ravi Veki’ der ki: “Yani Resulullah aleyhissalatu vesselam, bir incinmeden dolayi ayaginin ustunden hacamat ettirmistir.”

Hacamat olmak aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü arttırır. Hâfız olanın da hıfzetmek kabiliyetini kuvvetlendirir.

Artık kim hacamat olmak isterse Allah'ın ismini anarak Pazar- Pazartesi- Sali perşembe günü hacamat olsun "
İbn Hacer Buhârî şerhindeki Hacamat bölümünde özetle şu bilgiyi verir:

Buhârı, Sahîhinde "Hangi saat hacamat olur" başlığı altında bir bâb açmış ve burada Ebû Mûsa'nın geceleyin dahi hacamat olduğuna dair bir eseri ile Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)'in oruçlu iken hacamat olduğuna dair İbn Abbâs (r.a)'ın bir hadîsini rivayet etmiştir.

Ibnu Abbas radiyallahu anhuma anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Haccam ne iyi kuldur; (fazla) kani giderir, beli hafifletir, gözü parlatir."

Peygamberimizin hizmetlilerinden Selma (r.a) demiştir ki: “Her kim peygamberimize başındaki bir ağrıdan şikayet etti ise Rasulullah ,ona:”kan aldır!”   buyurmuştur.
Her kim de ayaklarındaki bir ağrı veya yaradan şikayet etti ise ,ona da :”ayaklarına kına yak! “  buyurmuştur.  
(E. Davud Tıp 3858, Tirmizi Tıp H. 3502)

“Andolsun Allah’ın Resulu’nde sizin için Allah’ı ve ahireti arzu eden ve Allah’ı çok anan kimseler için (uyulacak) en güzel bir örnek vardır” (el-Ahzâb, 33/21)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile